Odezwa

WDZIĘCZNI POLAKOM !


My, obywatele polscy narodowości ukraińskiej, odczuwamy dziś wdzięczność i dumę z postawy naszych władz - Prezydenta, Rady Ministrów, Sejmu i Senatu oraz władz samorządowych w obliczu napaści Rosji putinowskiej na Ukrainę. Wsparcie, które Polska udziela Ukrainie, zwłaszcza uchodźcom ukraińskim, jest bezprecedensowe na tle działań podejmowanych przez wiele europejskich państw. Polska konsekwentnie wskazywała w ostatnich latach na zagrożenia wynikające z uruchomienia gazociągu Nord Stream-2, wspierała aspiracje Ukrainy w jej dążeniu do integracji ze wspólnotą europejską i północnoatlantycką. Polska nie tylko słowami, ale działaniami wsparła i wspiera Ukrainę także po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

Jesteśmy wdzięczni organizacjom pozarządowym i całemu społeczeństwu polskiemu, które pomaga uchodźcom z Ukrainy, otwiera przed nimi swoje domy, nadaje opiekę. Ma w tym też udział nasza niewielka wspólnota.

Ukraińcy i Ukrainki walczą dzisiaj także o naszą wolność, walczą o naszą przyszłość, o przyszłość całej Europy. Polska, tak silnie doświadczona w przeszłości, doskonale wie o jaką stawkę toczy się ta walka.

Niech żyje wolna Polska! Niech żyje wolna Ukraina!


W imieniu Związku Ukraińców w Polsce
Mirosław Skórka – prezes
W imieniu Ukraińskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce
Prof. dr hab. Roman Drozd – przewodniczący


Warszawa, 9 marca 2022 r.